Niezbędnik młodego miłośnika baletu – bajki baletowe

dnia

Don Kichot to bohater bardzo znanej książki hiszpańskiego pisarza Miguela de Cervantesa. Opowieść o błędnym rycerzu zna prawie każdy. Niemłody już szlachcic hiszpański postanowił spełnić swoje marzenie i zostać rycerzem. Pokazał, że warto próbować i realizować własne marzenia, nie poddawać się, nawet jeśli inni uważają to za szaleństwo.

Don Kichot jak prawdziwy, szlachetny rycerz pragnął czynić dobro i pomagać innym. W trakcie swojej wędrówki spotykał ludzi i przydarzały się mu rozmaite przygody. Na podstawie jednej z nich powstało libretto baletu. Choć nosi on tytuł Don Kichot, tak naprawdę głównymi bohaterami są zakochani młodzi ludzie: Kitri, córka właściciela gospody, i Basilio, biedny fryzjer.


Bajki Baletowe to seria książek dla dzieci, która w ciekawy sposób  wprowadza czytelnika w świat baletu. Kolejne tomy przedstawiają najbardziej znane balety, jak „Jezior Łabędzie”, „Dziadek do orzechów”, „Śpiąca Królewna” Piotra Czajkowskiego, „Kopciuszek” i „Romeo i Julia” Siergieja Prokofiewa czy Coppelia Leo Delibes’a.

Wspólne czytanie bajek baletowych zachęca rodziców i dzieci do wybrania się razem do teatru i podziwiania na scenie niezwykłych przedstawień baletowych, o których opowiadają książki.


Pierwsza bajka baletowa trafiła do nas dzięki księgarni Gandalf. Zdecydowanie przypomniała mi o moich marzeniach z dzieciństwa. Niestety nigdy nie zostały one zrealizowane. Jednak wychodząc z założenia, że w życiu na nic nie jest za późno postanowiłam odnowić swoją przygodę z baletem…. Tak , tak….ja kobieta po 40-tce próbuję swoich sił na zajęciach w profesjonalnej szkole baletowej pod okiem doświadczonego tancerza z Teatru Wielkiego. Ale o tym napiszę kiedyś w oddzielnym poście…


Wszystkie książki z tej serii zawierają:

– bajkę opowiadającą libretto baletu

– gawędę o sztuce baletowej

– noty o twórcach baletu

– słowniczek pojęć baletowych

– tablice edukacyjne z kostiumami tańców charakterystycznych

Bajki baletowe mają walor edukacyjny dla odbiorców w każdym wieku, a lektura zachęca do zobaczenia prawdziwego spektaklu. Serii patronuje Teatr Wielki-Opera Narodowa Polski Balet Narodowy.

Już w listopadzie wybieram się z moim sześcioletnim synem na prawdziwe przedstawienie baletowe do Teatru Wielkiego w Warszawie, tym razem będzie to „Kopciuszek” w wydaniu poznańskiego teatru. W grudniu odwiedzimy to miejsce po raz drugi, żeby zobaczyć podobno rewelacyjnego „Dziadka do orzechów i Króla Myszy”„Don Kichota” zobaczymy dopiero w 2015 roku.

Chcę tylko nadmienić, że bilety do Teatru Wielkiego należy zakupić z dużym wyprzedzeniem. 

Jeśli ktoś chce zobaczyć prawdziwy balet na światowym poziomie niech wybierze ten teatr. 

W Warszawie spektakle baletowe można zobaczyć jeszcze w Teatrze Palladium

Ciekawą propozycję ma również Teatr Żydowski, ale jest to nowość w tym miejscu. Mam nadzieję, że się tam wybiorę:)))

Wpis powstał we współpracy z księgarnią Gandalf i jest częścią projektu Przygody z książką.

http://www.bajkibaletowe.pl

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s